Politika

LED reflektor 10 W oceníte aj na chate

Zdedili ste po rodičoch rekreačnú nehnuteľnosť a uvažujete o jej rekonštrukcii? Budete meniť okná, inštalovať podlahové kúrenie, pristavovať terasu a upravovať aj podkrovné priestory? Niektoré chaty sa priamo nabádajú k tomu, mať tu zo starej pôdy zhotovené obytné podkrovie, v mnohých prípadoch si dokážete poradiť sami a obložíte pôvodné krokvy a trámy sadrokartónovou konštrukciou, ktorú opatríte aj vhodnými svietidlami. Aké tu máme vlastne možnosti, čo sa týka osvetlenia?

bodová žárovka

Bodové svietidlá – v podkrovných priestoroch sú ideálne také svetelné zdroje, ktoré je možné zapustiť do stropného či bočného podhľadu, čím nevystupujú nad jeho povrch a nepôsobia tu potom rušivo. Už skôr sa na tieto účely najlepšie hodili halogénové žiarovky v tvare kužeľa, avšak malo to pomerne zásadný problém, a síce pomerne veľkú spotrebu elektriny. Keď ste napríklad osvetľovali podkrovný priestor desiatimi žiarovkami s príkonom 75 W, za hodinu a štvrť ste spotrebovali celú jednu kilowatthodinu elektrickej energie, čo je na osvetľovaciu techniku až príliš. Dnes sa ale môžu staré halogény nahradiť odlišnou technológiou, aj keď s rovnakou päticou, a máte možnosť využiť v plnej sile LED reflektor 10 W s neporovnateľne nižším príkonom, pritom s rovnakou či dokonca vyššou účinnosťou a svetelným tokom.

LED svítidlo

LED panely – ekvivalentom bodových žiaroviek sú LED panely. Tie sa inštalujú síce na sadrokartónovú konštrukciu (nie pod ňou), ale sú natoľko tenké, že opticky neznižujú strop a nepôsobia rušivo v obytnom priestore. Príkon panelov súvisí s počtom inštalovaných diód, ale stále tu máme zdroje o podobných parametroch, ako pri bodových LED svietidlách.

LED pásky – tie sa uplatnia najmä tam, kde si prajete, aby bolo osvetlenie samo o sebe skryté, a vošlo sa aj do miest, ktoré sú príliš malé na inštaláciu klasických svietidiel, teda napríklad do šatníkových skríň, nad pracovné dosky v kuchyni či v pracovne, do rôznych výklenkov, rohov, výstupkov, ku schodisku atď.