Politika

Hudba je liek

Možno to znie obohrane ale je to naozaj pravda. Hudba je krásnym liekom nielen pre dušu ale aj pre telo. Jej účinky vidíme pri rôznych terapiách. Hudba sprevádza ľudstvo už od nepamäti. Počnúc skrátením a spríjemnením času cez náboženské chválospevy až po zábavu či liečebné terapie. Jej potenciál je veľmi široký a dáva nám priestor na zvolenie si druhu hudby podľa aktuálnej nálady alebo potreby. Vedeli ste že celý svet funguje aj na princípoch vibrácie? Je tomu skutočne tak. Dokonca aj farby majú svoje vibrácie na základe ktorých sa využívajú napríklad pri colorterapii. Rovnako aj hudba môže naladiť náš mozog a telo do určitého stavu podľa svojej frekvencie.

hudba je príjemným doplnkom meditácie

Niektoré skladby nás nakopnú a nabijú energiou vďaka svojej rytmike. Iné sú smutné a počúvame ich, keď sa necítime dobre aby sme vyventilovali svoje negatívne pocity. A potom sú tu skladby so špeciálnou frekvenciou, ktoré dokážu naštartovať proces uvoľnenia a liečenia organizmu. Tieto sú využívané pri meditáciách a relaxačných cvičeniach. Relaxačná hudba má za úlohu podporiť kľudový režim organizmu. Pri tejto hudbe môžeme cvičiť napríklad meditáciu, jogu, tai-chi alebo iné z týchto pokojovo ladených cvičení.

hranie na tibetské misky je súčasťou muzikoterapie

Nie je to iba o počúvaní relaxačnej hudby ale aj o jej účinkoch na naše telo. Podporuje totiž navodenie homeostázy – teda rovnováhy organizmu a jeho uvoľnení pri naštartovaní samoliečenia. Rôzne dychové cvičenia, masáže alebo olejové terapie sú sprevádzané relaxačnou hudbou. Po skončení cvičenia, masáže sa cítime príjemné oddýchnutý a zároveň plný energie. Sila hudby sa dokonca používa pri aklimatizácii predčasne narodených detí do prostredia. Hudba simuluje zvuky v maternici a navodzuje dieťatku pocit pokoja a istoty. Hudba lieči a je to jeden z najlepších a najpríjemnejších liekov bez vedľajších účinkov, ktorý môžeme používať aj v domácom prostredí.