Nezařazené

Šikovné delfíny si vyrábajú nástroje

Pri hľadaní rýb na morskom dne, bolo mnoho z týchto delfínov videných, ako odtŕhajú morské špongiovité huby a obaľujú si ich okolo nosa, aby sa chránili pred odreninami.
Vedci na Georgetownskej univerzite vo Washingtone veria, že túto techniku náhodou objavil jediný delfín a potom ju odovzdal svojim potomkom.

delfínek
 
Toto správanie bolo spozorované približne pred dvadsiatimi rokmi (pomerne nedávno), keď si miestny rybár všimol niečo na nose delfína, čo mu pripomínalo nádor. Vedci neskôr prišli na to, že tento „nádor“ bola vlastne mrská špongia kónického tvaru, a delfíny strávia mnoho času pri hľadaní špongie, ktorá tvarom presne padne na ich nos. Špongiu používajú keď jemne odhŕňajú piesok na morskom dne a odháňajú rybky ukryté v piesku. Keď rybku zbadá, pustí špongiu a začne ju loviť. Vedci zistili, že hoci sa delfíny snažia túto techniku naučiť všetky svoje mláďatá, väčšinou sú to samičky, ktorým sa lepšie darí túto zručnosť zvládnuť. Prečo sa to mladým samcom nedarí, ostáva zatiaľ nejasné. Vedecký tím prišiel s možným vysvetlením: samce delfína skákavého zvyknú vytvárať úzke priateľstvá s ostatnými samcami a hľadanie špongií je osamelou činnosťou.

delfíny
 
Americkí vedci tvrdia, že objavenie nového nástroja je priamym signálom inteligencie. „Medzi zvieratami s väčším mozgom a používateľmi nástrojov existuje silná súvislosť. Delfíny skákavé majú len o niečo menší mozog ako ľudia,“ povedala Janet Mannová, morská biologička, ktorá viedla výskum. Delfíny sú dobré pri chytaní rýb, takže nepotrebujú nástroje, ale zistili, že táto špongia im uľahčuje prácu. Vypracovanie nástroja kreatívnym spôsobom je charakteristický znak inteligencie.
 
Mannová pripúšťa, že delfínom stále dobre nerozumieme. „Je ťažké dostať sa do ich hlavy, pretože ich mozgy sú postavené inak a je veľmi ťažké analyzovať ich jazyk, ale zdá sa, že sú veľmi inteligentné,“ povedala.

delfín
 
Ľudia spozorovali aj delfínov, ktoré si vytvorili nástroje iba na hranie. Robia aj vzduchové bubliny z ktorých vytvárajú krúžky s ktorými sa dá hrať. Po vytvorení krúžku delfín používa svoj nos a telo na udržanie tvaru bubliny a dostrká ju na hladinu vody.