Nezařazené

Kultúrne rozdiely medzi Slovákmi a Čechmi


Jeden štát – dva národy
Národy, ktoré kedysi tvorili jeden štát, môžu mať skutočne veľmi veľa spoločného, ale nenájdete dva úplne rovnaké, každý má svoju vlastnú nezameniteľnú kultúru. Česi a Slováci dlhé roky tvorili jeden spoločný štát síce s odlišnými jazykmi, ale veľmi podobní mentalitou, no od zamatovej revolúcie a teda od rozdelenia spoločného štátu na dva rovnoprávne, Česko a Slovensko, sa rozdiely medzi týmito dvoma „bratskými“ národmi zväčšili.

preclíky

Za vzdelaním do Čiech
Rozdiel je už napríklad v počte študentov zo Slovenska. Tí sa hrnú študovať do zahraničia, naopak, českí študenti zostávajú doma, na svojich vlastných školách. Hlavným dôvodom je istotne prestíž českých škôl vo svete, no my sa tým pochváliť nemôžeme. Do Čiech odchádza študovať okolo osemtisíc mladých ľudí ročne, ale domov sa ich po skončení školy vráti asi len dvadsať percent.

História versus dobrodružstvo
Česi sa v cestovnom ruchu orientujú skôr na kultúru a históriu, reprezentujú ich mestá ako Karlovy Vary, Český Krumlov či Praha, ktoré sa v návštevnosti turistami s našimi mestami nedajú ani porovnať. Slováci sú zasa hrdí na svoje prírodné poklady a krásy, ktoré naša krajina skrýva. Najväčšou pýchou Slovákov sú, samozrejme,Tatry, krásne, príťažlivé a v každom ročnom období jedinečné. Vraví sa, že rozdelením republiky prišli Česi o Tatry a Slováci o Prahu. Smutno je z toho asi obidvom národom rovnako.

Viera či ateizmus
Kresťanstvo má na Slovensku veľmi silné korene, Slováci sú vo veľkej miere silno orientovaní na vieru. U Čechov je to však iné, oni sa netaja tým, že u nich prevládajú ateisti, z čoho ale zase pramení väčšia tolerancia k menšinám, na Slovensku to v prevažnej miere neplatí.

Kultúra na vývoz
V poslednom období sa v oblasti kultúry, či už spomenieme hudbu, film, divadlo alebo literatúru, Slováci „vymieňajú“ s českými kolegami, mnoho zo slovenských umelcov žije a pôsobí u našich susedov. Boom nastal hlavne v oblasti filmu, slovenské herečky a herci sú v Čechách veľmi žiadaní a obsadzovaní.

hory

Zhrnutie na záver:
· Česi sú lepší v hokeji, Slováci na divokej vode
· Na vyššej úrovni je česká kinematografia, na Slovensku je to zas popmusic
· V Čechách sa vyrába svetoznáme pivo, lepšie víno zasa na Slovensku
· Čechov charakterizuje stovežatá Praha, Slovákov Tatry
· V Čechách nájdete lepšie služby v oblasti turizmu, Slovensko ponúka viac dobrodružstva
· Česi rozumejú slovenským ženám, Slováci zase českým knihám

A nakoniec predsa len niečo spoločné: najkrajšia žena sveta „Miss world „ je Češka so slovenskými koreňmi!